Jak připravit obrázky a fotky
Abyste nezaplakali nad výsledkem tisku, je zapotřebí připravit obrázky a fotky v tiskové kvalitě.
Co je to rozlišení
Budete-li posílat někdy jakékoliv grafické podklady do tiskárny, ať už pro výrobu svatebních novin, svatebních oznámení nebo jakýchkoliv jiných tiskovin, rozlišení bude muset být tiskové.
Na ukázce vpravo si prohlédněte jak může klamat nízké obrazovkové rozlišení. Najdete-li někde na internetu obrázek, potom je pravděpodobné, že bude mít pouze obrazovkové rozlišení. Když se takový obrázek vytiskne, potom je neostrý a mnohdy jsou
dokonce vyditelné jednotlivé obrazové body, tzv. pixely.
První obrázek má velikost 2 × 3 cm při tiskovém rozlišení 300 dpi. Zvětšit jej kupříkladu na celou stránku určitě nemůžete. K tomu nemá dostatečné rozlišení, tzn. chybí tiskové body. Kdybyste jej zvětšili dejme tomu na
velikost 10 × 15 cm, potom by po vytištění byly obrysy kostičkované jako na detailu skleničky, který vidíte vpravo.
Zvýšit uměle rozlišení se nepokoušejte. Museli byste na to mít speciální software s umělou inteligencí.
Jediným řešením je použít obrázek decentním způsobem, tedy zmenšit jej a umístit spíše stranou, jako nenápadnou dekoraci. Čtenáři si potom nízké kvality nevšimnou. Anebo se smiřte s tím, že budou obrysy rozmazané či kostičkované. Tiskárna nemůže vytisknout něco, co v obrázku chybí.
Kde najít obrázky?
Obrázky jsou nedílnou součástí každé lepší publikace. Říká se, že obrázek vydá na tisíc slov a něco na tom bude.
Obrátíte-li se na specializované grafické studio (se zaměřením na výrobu svatebních tiskovin), potom většinou nějaké obrázky nejen se svatební tématikou mají, případně je dokáží sami nakreslit (kreativní studia to dokáží). Druhou možností je hledat na internetu pomocí klíčových slov.
Kvalitnější obrázky budou sice vždy něco stát, ale když si dáte hodně práce, můžete najít i volně použitelné obrázky s kvalitním rozlišením. Bude to však stát čas.
V jakém formátu obrázky dodat?
Existuje řada souborových obrazových formátů. Dělí se především na vektorové a rastrové. Vektorový obrázek má všechny části kresby definované matematicky křivkami. Takový obrázek lze libovolně zvětšit a nikdy nejsou vidět kostičky. Oproti tomu
rastrový obrázek je definovaný pomocí jednotlivých bodů. Když zvětšíte rastrový obrázek, počítač nemůže vědět, jaké body doplnit, takže jsou při zvětšení vidět jednotlivé původní obrazové body (pixely), což nepůsobí zrovna nejlépe.
Mezi nejpoužívanější formáty patří jpg či jpeg, který je vhodný zejména pro ukládání fotografií. Můžete v tomto formátu dodat ale i kreslené obrázky, byť bývá soubor menší, uloží-li se vhodně jako png (portable network graphic).
U jpg formátu lze nastavit stupeň komprese. Pro tisk se volí co nejnižší komprese. Čím je koprese vyšší, tím je soubor menší, ale hodně obrazových informací se ztratí. Jedná se tedy o ztrátovou kompresi.
Pokud byly obrázky nakreslené ve vektorovém programu (např. Illulstrator, CorelDraw, Inkscape), potom je samozřejmě ideální dodat je jako vektory. Výhodou vektorů je možnost snadno je upravit, obarvit, případně i použít pro výrobu tiskových forem,
když chcete své svatební tiskoviny povýšit na nejvyšší úroveň například horkou ražbou (reliéfní zlatý, stříbrný či perleťový tisk, případně slepotisk).