Co napsat do svatebních novin
Rozhodli jste se vyrobit si na svatbu svatební noviny a potřebujete vymyslet co vlastně do novin napsat? Potom jste na správném místě. Zde najdete řadu užitečných informací.
V úvodním textu svatebních novin by novomanželé měli přivítat svatebčany na jejich svatbě a popřát jim radostné prožití celého svatebního dne. Text může znít např. V tomto duchu:
Vážení svatebčané, rádi bychom Vás přivítali na naší svatbě. Přejeme Vám ať si dnešní den s námi užijete naplno a děkujeme Vám, že jste tu dnes s námi. Vezměte tento plátek jako zdroj cenných informací a sáhněte po něm i tehdy, když byste snad pocítili nudu. Současně přijměte tyto svatební noviny jako dárek na památku dnešní svatby. Noviny si můžete odnést domů. Bavte se! To Vám přejí nevěsta a ženich!
Představení nevěsty a ženicha
Na tomto místě představíme nevěstu a ženicha a zahrneme i nějaké vtipné detaily z jejich života. Tuto sekci doplníme fotografií každého z nich. Uvedeme např. výšku a váhu u ženicha a u nevěsty napíšeme, že je neznámá :-) Potom můžeme uvést zájmy, které snoubence spojují a zároveň i ty, které má každý zvlášť. Také není od věci zmínit jaké mají osobnostní kvality a použít u toho trošku nadsázky. Vtipnou formou můžeme popsat, jak mají snoubenci rozděleny práce v domácnosti a jak to bude po svatbě. Totéž u jejich zájmů. Můžete přidat i pár fotek z dětství.
Náš příběh aneb od prvního rande až před oltář
Sem určitě patří seznam životních milníků vztahu, kde by měly být zahrnuty následující body:
- seznámení
- první rande
- první pusa
- žádost o ruku
- den svatby
Představení svědků
Sem náleží nejen představení svědků jmény, vysvětlení jejich vztahu k nevěstě a ženichovi, ale hlavně poděkování za ujmutí se této funkce a za pomoc, kterou nevěstě a ženichovi poskytli při svatebních přípravách. A nezapomeňte na jejich fotografie!
Historie svatebních zvyklostí
Život v manželství byl již ve starověku něčím zcela běžným. Základním účelem manželství bylo zachování rodu, tedy mít děti.
Uzavření manželství bylo záležitostí, která ovlivnila celou rodinu, avšak nejen rodinu samotnou, ale i celý kmen nebo patriarchální společenství, protože mohlo mít vliv na sílu kmene a také na jeho hospodářskou situaci.
Bylo tedy přirozené, že o výběru manželky, o všech smlouvách a finančních záležitostech, které s tím souvisely, měli rozhodovat rodiče nebo opatrovníci, i přesto byl někdy žádán souhlas obou případných partnerů.
Někdy bylo všechno zařizování provázeno jejich romantickými projevy náklonnosti.
První krok či nabídku učinili obvykle rodiče mladého muže, ale někdy to udělal otec dívky, a to zejména v případě, že rodiny byly z rozdílných společenských vrstev.
Bylo patrně běžným zvykem, že si muž hledal manželku mezi svými příbuznými nebo v rámci svého kmene.
CENA ZA NEVĚSTU
Před uzavřením manželské smlouvy musel mladý muž nebo jeho otec zaplatit otci dívky tzv. cenu za nevěstu. Tato cena byla považována za náhradu za služby, které by dcera dále vykonávala, a za úsilí a náklady, které rodiče dívky vynaložili na péči o ni a na její výchovu. Někdy byla cena za nevěstu otci splacena formou poskytnutých služeb. Ve 40. letech 19. století se poplatek za nevěstu rovnal průměrnému celoročnímu příjmu, ale pracovní skupiny obou partnerů vždycky přispěly penězi, obilím, dobytčaty a ořechy. Ve Francii na venkově se někdy vybíralo na věno veřejně a skupiny hezkých dívek nabízely dárcům za jejich příspěvek sklenici vína a hubičku. Ještě v r. 1930 potřebovala bohatá maďarská nevěsta 3 vozy na převezení své výbavy do nového domova. Patřil do ní nábytek, 3 matrace, 3 pokrývky na postel, 1 peřina, 5 vyšívaných prostěradel, 18 polštářů, 27 blůz, 30 košil ,18 sukní, 4 spodničky, 12 kapesníků , 23 šátků, 4 šaty k pečení chleba , 16 zástěrek.Láska v chaloupce je termín, kterým se v Anglii označuje sňatek z lásky bez dostatečných prostředků na existenci.
SVATBA ZA KAŽDÉHO POČASÍ
Ať už je počasí během svatebního dne jakékoliv, každé má něco do sebe. V tak významný den by nám neměl nepříznivý vítr zkazit náladu. Neměli byste smutnit, když spadne kapka nebo se neobjeví sluníčko. Pokud nebudou padat z nebe trakaře, je pořád proč se bavit. A nemyslete si, i s trakaři by byly pěkné svatební fotky! Svítí-li v den obřadu slunce, bude v manželství slunečná pohoda. Prší-li v den svatby, prší novomanželům štěstí. Jasný svatební den znamená radost ve společném životě. Když ve svatební den padá sníh, znamená to štěstí, radost a bohatství.
Křížovky
Sepište například informace, které se vás přímo týkají a hosté by je mohli vědět. Sestavte z odpovědí křížovku jednoduchou přehlednou. Otázky pro inspiraci: Kde ženich poprvé potkal svou manželku? Kam ji vzal poprvé na rande? Kolik chtějí mít dětí?
Myslete i na zábavný obsah ...
Zabavná část novin je kapitola sama o sobě. Klikněte na odkaz v rámečku.
Fantazii se samozřejmě meze nekladou. Berte naše postřehy jenom jako základní inspiraci a určitě se tím nenechte omezovat. Vymyslíte-li něco svého originálního, o to lepší budou vaše svatební noviny.
Poděkování rodičům a svatebčanům
Děkujeme našim rodičům za lásku, trpělivost a za možnost spokojeně vyrůstat. Děkujeme za to, že jste nám umožnili vše, na co jsme jen pomysleli, dobře nám radili a vždy stáli za námi. Děkujeme za probdělé noci, pomoc a neviditelná křídla, která nad námi držíte. Jsme neskutečně rádi, že vás máme. Nesmíme zapomenout ani na svědky a poděkovat jim, že nám svatbu odsvědčili a hlavně se ujali pomoci s přípravou svatby na 101%. Děkujeme! Závěrem vzpomeňme na ty z rodiny a přátel, kteří tu s námi už být nemohou. Děkujeme všem, kdo jste si dnes na nás udělali čas a rozhodli se tento pro nás životně významný den strávit společně s námi. Vaší přítomnosti si velmi vážíme a přejeme si, abyste si tento den užili co nejlépe. My se teď vrhneme do našeho nového dobrodružství s názvem MANŽELSTVÍ!!! Tak nám popřejte štěstí!